Technické inovace

2v1: náhrada dokonce za tři zařízení.

Mobilní počítače měly poměrně dlouhou dobu standardní konstrukci, kterou známe jako notebook. Jejich vývoj s postupnou miniaturizací komponent šel rychle kupředu a nynější modely jsou už extrémně tenké, mají kvalitní displeje a spoustu moderních funkcí.

Před několika lety se ale objevily i první použitelné tablety. I když bylo v minulosti několik pokusů, čipy a další části počítače ještě nebyly tak malé a úsporné, aby je bylo možné dostat do tenkého těla tabletu. Až donedávna. Současná miniaturizace už totiž umožnila sloučit notebooky a tablety v jedno univerzální zařízení – 2v1.

To nejlepší z tabletu i notebooku

Hlavní odlišností mezi notebookem a tabletem je ve formě použití. Zatímco notebook lze velmi dobře použít pro produktivní práci, tablet je zase ideální pro konzumaci obsahu a zábavu. Samozřejmě je možné stejně používat i notebook, ale ovládání dotykem je pro nenáročný uživatelský zážitek mnohem pohodlnější, než ovládání pomocí přesné myši a klávesnice. Objevila se tak první hybridní zařízení, která kombinovala notebook s otočným a dotykovým displejem. Ještě před pár lety jsme se s takovou konstrukcí mohli setkat u levných konvertibilních netbooků, ale i přes úsporné procesory to znamenalo zvýšení tloušťky a hmotnosti.

V případě dnešních zařízení už je ale situace jiná a naopak – některé z nich jsou tenčí než běžné notebooky a přitom poskytují podobný nebo dokonce vyšší výkon. Postupem let se také zjednodušila konstrukce, která už obvykle nezahrnuje žádné otáčení na jednom kloubu a vrtkavou stabilitu, ale standardem se stalo snadné překlápění displeje na spodní stranu zařízení. Objevila se také oddělitelná zařízení, které spíše připomínají běžný tablet, ale lze k nim připojit velmi tenkou klávesnici.

Hybridní tablet nebo notebook?

V zásadě lze tedy vybírat mezi dvěma uvedenými druhy zařízení 2v1 – konvertibilním notebookem, který lze proměnit na tablet nebo tabletem, který lze dodatečnou klávesnicí proměnit na notebook. Jako zástupce konvertibilních notebooků můžeme uvést například Lenovo Yoga, která v rámci tenkého těla nabízí dotykový displej s vysokým rozlišením. Navíc obsahuje řadu moderních portů a rozhraní, ke kterým lze snadno připojit další příslušenství. U běžných tabletů je toto často problém, mají obvykle pouze omezený počet portů – pro napájení a SD kartu.

Lenovo_YOGA_3_Pro_hinge
Zdroj: Lenovo

Konvertibilní notebook se tak hodí především pro ty, kteří potřebují být více času v notebookovém režimu a být produktivní, ale občas využijí i funkci tabletu a dotykového displeje.

Naopak typ s oddělitelným displejem na to jde opačně – pokud více času trávíte spíše konzumací obsahu, používáte dotykový displej pomocí prstu nebo stylusu, ale čas od času chcete mít možnost i notebookového režimu pro rychlé psaní pomocí fyzické klávesnice.

Zástupcem této konstrukce je třeba ASUS Transformer Book T300 Chi, který je vybaven výkonným mobilním čipem Intel Core. I když jsou tato zařízení většinou vybavena menšími displeji, lze je velmi dobře používat i jako hlavní pracovní stanici. Můžete k nim totiž připojit externí monitor, klávesnici i myši a tak mít kdykoliv i „desktopový“ počítač.

int_brand_785_2in1Cafe_5600_cmyk

Náhrada tří zařízení

Nejnovější generace mobilních procesorů už obsahuje nejen vysoký procesorový výkon, ale i relativně výkonné integrované grafické čipy v čele s Intel Iris Pro. “Hybridy“ tak zvládnou nejen běžnou práci a zábavu, ale také hraní her.

S vysokým výkonem a rychlými porty je možné zařízení 2v1 začít používat i jako hlavní počítač. S novými rozhraními jako USB-C a Thunderbolt 3 je možné i přes jediný kabel připojit několik monitorů i zařízení. Jeden „hybrid“ tak může zastat funkce tabletu, notebooku i stolního počítače v jednom elegantním balení s integrovanou baterií.

V rámci nabídky modelů si přitom můžete vybírat různé druhy dle ceny, velikosti i výkonu. Nejlevnější zařízení 2v1 pro běžné multimediální použití začínají už výrazně pod deseti tisíci korunami s daní, příkladem za všechny může být Acer Aspire Switch 10E. Pokud jste ale nároční, můžete si vybrat i špičkové modely s cenovkou kolem padesáti tisíc korun.

Sdílet tento článek

Související témata

Technické inovace

Přečíst další