Móda

3D technologie transformuje módu

Talentovanou návrhářku k její profesi nasměroval již od dětství zájem o sci-fi a fantasy žánry. „Ráda zkouším nové věci a primárně se zaměřuji na kostýmy pro umělecké projekty, sci-fi či futurum, což má velmi blízko k technologiím,“ říká Monika Vaverová. Sen o tom, že se stane módní návrhářkou, dostal praktické obrysy na střední škole, kde se Monika pečlivě naučila krejčovské řemeslo včetně nezbytného zpracování střihů, vyšší odborná škola ji rozvinula po výtvarné stránce a dala jí praxi v podobě módních přehlídek a zkušenosti ze zahraničí. Po škole to nějakou dobu vypadalo, že bude dělat pánské oblečení, ale po čase zjistila, že běžná oděvní konfekce ji neláká a zaměřila se na svoji tvorbu pod vlastní značkou MIMO.

Eagle Borg je slibný začátek

Monika svoji práci s 3D tiskem prezentovala v podobě nadčasového futuristického objektu pod názvem Eagle Borg, na kterém spolupracovala se společností be3D, konkrétně Martinem Žampachem a Tomášem Kubatou. „Šlo o moji vůbec první spolupráci s tiskárnou be3D a nejdřív jsme si museli osahat svoje možnosti a hranice, takže Eagle Borg je jenom začátek. Seznámení s 3D tiskem však pro mě bylo velmi inspirativní a rozhodně jsem tuto technologii ve své tvorbě nepoužila naposled,“ konstatuje Monika.

EagleBorg_04

Model Eagle Borg představuje propojení orla a kyborga, návrhářka čerpala z anatomie člověka i orla, což je nejlépe vidět ve skicách, které jsou dostupné FB stránce „eagleborg“. Práce na projektu zabrala od prvního konceptu, přes testovací prototypy 3D až ke konečné podobě modelu asi čtyři měsíce. Vytištěné z 3D tiskárny – konkrétně pomocí modelu DeeGreen, která je primárně určena pro použití doma a v kanceláři – je helma a nákrčník, „pírka“ jsou bez jakýchkoli dodatečných úprav – autorka záměrně zachovala maximálně syrovou podobu 3D výrobku. K tisku byl použit materiál PLA plast na bázi kukuřičného škrobu a dalších přírodních látek, na finální podobu modelu se spotřebovalo přibližně 800 gramů PLA.

Overal je pak ušitý z lycry a koženky. Eagle Borg vznikl na míru pro zpěvačku Markétu Poulíčkovou a byl poprvé prezentován na podzim 2015 v rámci prvního ročníku pražské módní přehlídky s názvem Fashion.stl, přičemž zkratka stl je datový formát modelů do 3D tiskárny. Monika stála přímo u zrodu nápadu zpropagovat touto formou v České republice potenciál, který propojení technologie 3D tisku a módy designérům nabízí.

Móda je způsob, jak na možnosti a výhody 3D tisku upozornit

Monika Vaverová vnímá 3D tisk v oděvním průmyslu hlavně jako zajímavou alternativu pro mimořádné příležitosti, nikoli jako technologii, která by měla v nejbližší době nahradit oblečení na běžné nošení. „Úlohu 3D tisku vidím prioritně nikoliv v módním, ale v lékařském průmyslu. Mít vytisknutou kabelku mi přijde skoro až zbytečné, ale beru to spíš jako způsob, jak o možnostech 3D tisku informovat širokou veřejnost, aby se tato technologie mohla dál rozvíjet a zdokonalovat,“ vysvětluje Vaverová.

Potenciál 3D tisku v oděvní tvorbě je podle Moniky především v tom, že model s ním lze udělat přesně na postavu, celistvý bez jakýchkoli švů a rovnou trojrozměrně. Látka jako klasický oděvní materiál má svoje limity.

Návrhářka momentálně pracuje na novém projektu kostýmů ryze ve stylu sci-fi a ačkoli původně zvažovala použít kůži nebo koženku, po zkušenosti s projektem Eagle Borg se rozhodla udělat je rovnou pomocí 3D tisku. Předpokládá, že do půl roku představí svůj další model s propojením 3D tisku. Jeho technologii zvažuje využít také pro novou světelnou show.

Vedle toho ji už dlouho láká „chytré oblečení, ale na jeho tvorbu je zapotřebí spolupracovat s profesionály ve svém oboru. „Ráda bych se propojila s lidmi, kteří se zabývají vývojem daného oboru, určitě bych se do projektu ráda zapojila. Uvědomuji si náročnost takovéto práce a vývoje a je mi jasné, že je zapotřebí spoustu času nejen studiem, ale i výrobou,“ říká Monika.

Inspirace v silných charakterech

Ačkoli Monika Vaverová začínala jako návrhářka pro pánské oblečení, velkou inspirací pro její tvorbu jsou ženy. „Mám ráda silné charaktery, bez ohledu na to, zda jde o muže, nebo ženu, ale v reálném životě jsem se setkala spíš s ženami osobnostmi, které dokáží být samy sebou. Moje kolekce v sobě mají ženskost i sexappeal, ale současně dbám i na prvky, které vyzdvihují i sílu a sebevědomí ženy.“

V současnosti se talentovaná návrhářka věnuje převážně kostýmní a modelové tvorbě na zakázku společně s individuálními uměleckými projekty, dobře rozumí kostýmům pro show a sama vystupuje se skupinou Fireloves, která dělá ohnivou a světelnou show.

EagleBorg_02

Monika Vaverová

Monika se po studiu Vyšší odborné školy módního návrhářství rozhodla  oboru věnovat na profesionální úrovni a založila vlastní značku MIMO. Pod touto oděvní značkou navrhuje a tvoří nejen dámskou, ale i pánskou módu. V kostýmní tvorbě se projevuje nápaditost, avantgarda, ale i funkčnost. Kvalitní řemeslné zpracování je samozřejmostí. Monika dobře rozumí navrhování kostýmů pro show. Sama vystupuje ve fireshow a lightshow skupiny Firelovers nebo se věnuje propagaci netradičních sportů na jednokole (např. reprezentaci ČR v unihokeji či trialu).

Spolu se značkou MIMO založila také ART DOT Studio, ve kterém funguje jako kreativní a grafická designerka. Specializuje se na umělecké projekty spojené s fotografií a následnou postprodukcí, podílí se i na grafické tvorbě.

Značka MIMO

Pod značkou MIMO se návrhářka věnuje převážně kostýmní a modelové tvorbě na zakázku společně s individuálními uměleckými projekty. Její modely se nesou ve znamení nadčasovosti, variabilnosti a funkčnosti. Návrhářčina osobitost se projevuje v jejích originálních futuristických prvcích.

www.monikavaverova.cz

www.artdotstudio.cz

Sdílet tento článek

Související témata

Móda

Přečíst další