Hry

Intel Extreme Masters: Těšte se na CS:GO turnaj!

Gail Hanlon Editor

► CS:GO CZ LIVE STREAM ◄

Modernizovaná Spodek Arena s kapacitou 11 500 míst přivítá ty nejlepší kyber sportovce ve třech hlavních disciplínách – Counter-Strike: Global Offensive, League of Legends a Starcraft 2. Na programu však bude i doprovodný turnaj v karetní hře Hearthstone, jakož i čím dál tím populárnější soutěž cosplayerů, která nechybí pomalu na žádné velké progamingové akci. Dnes se ovšem podrobněji zaměříme na turnaj v Counter-Strike: Global Offensive.

Pro fanoušky eSportu jistě nebude žádným překvapením, že se organizátorům podařilo zajistit velice slušnou turnajovou dotaci. Výherce si odnese téměř dva a půl milionu Kč a součet všech odměn za umístění převyšuje v přepočtu částku 6 miliónů!

Trocha historie

Pro ty z vás, kteří o Counter-Striku dosud neslyšeli, pak vězte, že to je jedna z nejstarších her hraných na profesionální úrovni už 16 let. Vůbec poprvé vyšel Counter-Strike jako modifikace legendární hry Half-life v roce 2000. Své pravé slávy ovšem dosáhnul až s příchodem velkého patche s označením 1.6. Proto tedy první masivně hranou verzi této hry označujeme jako Counter-Strike 1.6. Současně hraná verze pak nese podtitul Global Offensive.

esl_iem_2

V této týmové hře proti sobě stojí dva pětičlenné týmy, a to teroristé a protiteroristická jednotka. Cílem teroristů je v rámci různorodých map položit bombu na jedno ze dvou pokladišť ve stanoveném časovém limitu. Cílem protiteroristické jednotky je jim v tom zabránit. Každá mapa se hraje na 16 vítězných kol, přičemž po 15 odehraných kolech si týmy mění strany. Hráči jednotlivých týmů pak získávají za jednotlivé fragy a odehraná kola virtuální peníze, které poté použijí na nákup výbavy.

Právě tenhle jednoduchý a přitom atraktivní princip si získal přízeň diváků a hráčů všude po celém světě. Právě nutnost obsadit některé z pokladišť a tak zvaně „položit“ je zdrojem nejlepších a nejnapínavějších momentů. Tento herní prvek tak dělá hru atraktivní i pro diváky. Pro progamery je na Counter-Striku zase přitažlivé to, že musíte velice pečlivě „nakupovat“ zbraně a na každé mapě volit taktiku. Často se pak stává, že jeden z týmu volí tak zvané „eco“, tedy ekonomické kolo, kdy tým nakoupí jen základní pistolky. I to je na hře přitažlivé – není lepšího okamžiku, než když si takto vybavený tým poradí s po zuby vyzbrojeným soupeřem.

Systém turnaje

Ve skupinách bude hrát každý s každým na jedné mapě. Vítězové skupin postoupí přímo do semifinále, druhé a třetí týmy ve skupině se utkají ve čtvrtfinále. Zápasy ve vyřazovací části se již budou hrát klasicky na dvě vítězné mapy. Velké finále je naplánováno na neděli 6. března. Rozlosování skupin v Katovicích je následující:

Skupina A

Ninjas in Pyjamas, Fnatic, Luminosity gaming, TheMongolz, Mousesports, Natus Vincere

Skupina B

EnVyUs, Astralis, Virtus.pro, FaZe, Tempo Storm, E-frag

V Katovicích se představí ty nejlepší týmy současnosti. Mezi největší favority na zisk turnajového titulu patří rozhodně švédští Fnatic. Tenhle tým byl v anketě portálu GosuGamers právem vyhlášen nejlepším Counter-Strike týmem na světě za rok 2015. O jejich síle svědčí fakt, že z posledních šesti turnajů, kterých se účastnili, byli pokaždé ve finále, z toho pětkrát vyhráli. Fnatic tak budou jednoznačně největšími favority na celkové prvenství.

Umění Fnatic můžete obdivovat například v loňském finále, kde se Fnatic střetli s krajany z Ninjas in Pyjamas

Fnatic se bude snažit šlapat na paty hlavně ukrajinský celek Natus Vincere. Miláčci fanoušků prokazují na LAN turnajích stabilní výkonnost a už loni prokázali, že dokážou držet s těmi nejlepšími. Jejich největším rivalem jsou právě Fnatic, které nedokázali v posledních dvou finále na velkých turnajích porazit. V Katovicích se rozhodně budou snažit to švédskému celku vrátit.

Mezi velké favority patří i francouzský tým EnVyUs. Ten vyměnil před začátkem roku trenéra a od té doby začal sbírat úspěchy v online soutěžích. Bude proto velice zajímavé Francouze sledovat na první větší LAN akci.

Čtveřici největších favoritů uzavírají Ninjas in Pyjamas. Ti sice nedávno změnili sestavu, ale na LAN turnajích dokázali vždy předvést dobré výkony. Jejich skupina s NaVi a Fnatic je nicméně obrovsky těžká, přesto by NiP měli usilovat o místo mezi nejlepší trojicí, a tedy i o postup do vyřazovací fáze.

Podívejte se na fantastickou první mapu mezi EnVyUs a Fnatic z ESL One turnaje v Kolíně nad Rýnem

Pokud jde o černé koně turnaje, můžeme jmenovat mongolský tým TheMongolz. Ano, čtete správně. Tenhle Counter-Strike tým z Mongolska šokoval většinu herního světa, když si na kvalifikačním turnaji v Tchaj-pej dokázal suverénně zajistit místo mezi elitou v Katovicích. Proti nim ovšem hraje obrovsky těžká skupina, v níž se budou muset utkat se dvěma velkými favority. Na druhou stranu, v základní části se bude hrát pouze na jednu vítěznou mapu, což může nahrávat outsiderům.

Mezi velké otazníky patří i dva brazilské týmy v turnaji Luminosity Gaming a Tempo Storm. Brazílie je známá elitními Counter-Strike týmy a ještě před několika lety patřila slavná sestava Made in Brazil k tomu nejlepšímu, co bylo na velkých turnajích k vidění. Od té doby se ale brazilskému Counter-Striku obecně moc nedaří, byť tamní scéna je vysoce kompetitivní s velkým množství talentovaných hráčů. Možná, že Katovice budou po dlouhé době místem, kde se Brazilcům zadaří. Větší šance přitom budou mít Tempo Storm i díky příznivějšímu losu skupin.

Abyste si celý turnaj mohli pořádně vychutnat i online, připravujeme pro vás český stream. Pamatujte, že základní skupiny se začínají předehrávat už 2. března a turnaj vyvrcholí velkým finále 6. března ve Spodek Aréně v Katovicích!

Už víte, komu budete držet palce?

Autor: Stanislav Mikeš // www.esuba.eu

Zdroj obrázků: ESL profil na Flickr.com

Sdílet tento článek

Související témata

Hry

Přečíst další