Technické inovace

Jak vylepší technologie 5G internet věcí a zajistí permanentní připojení

Představte si, že si vyjedete na chalupu na venkov. Chcete si dopřát krátkou dovolenou a udělat nějakou práci. Jenže když dorazíte, zjistíte, že tam není připojení k internetu, v blízkosti nejsou žádné přístupové body Wi-Fi a za nic na světě nechytáte signál na smartphonu, o datových službách ani nemluvě.

Současné služby 3G a 4G mají svá omezení.

Ale nová technologie 5G vám připojení a jeho zachování výrazně usnadní. To aspoň tvrdí Aicha Evansová, viceprezidentka a generální manažerka skupiny pro komunikace a zařízení společnosti Intel. Sice bude pořád potřeba mít dobrého poskytovatele a výkonnou síť, ale naše zařízení budou podle ní umět provádět činnosti jako synchronizace nebo párování automaticky.

„5G chápu v podstatě jako spojení všech bezdrátových technologií,“ uvedla Evansová pro magazín IQ. Evansová doufá, že tento proces propojování stávajících sítí 2.5G, 3G, 4G, LTE či Wi-Fi změní způsob, jakým komunikujeme se světem.

V současnosti je většina bezdrátové komunikace založená na přenosech v jednoduchém režimu – uživatel něco hledá, informace dorazí zpátky k němu. Když někomu voláte, zase jde o komunikaci jedním a druhým směrem.

Technologie 5G umožní interaktivnější, rychlejší komunikaci.

Evansová věří, že do roku 2020, kdy dojde ke globálnímu spuštění 5G, bude propojeno přibližně 50 miliard jednotlivých aplikací. To znamená auta bez řidiče, která jsou ve spojení se semafory, systémy snímačů chytrých měst, důmyslné domácí spotřebiče, automatizované průmyslové systémy, připojené zdravotní doplňky, osobní drony, roboty a další.

Všechny tyto aplikace budou potřebovat bezdrátové připojení k internetu.

„Díky technologii 5G bude internet věcí účinnější z hlediska spektrální efektivity,“ tvrdí Evansová. „Každé zařízení a síť IoT bude využívat jen a pouze to potřebné a pouze v daných časech – ne vše, co je k dispozici.“

Dnes je nějakým způsobem připojeno 30–40 % světové populace, odhaduje Evansová.

„Doufáme, že během příštích deseti až dvaceti let se povede připojit sto procent populace,“ říká. To by znamenalo 8 až 9 miliard lidí, kteří potřebují připojení.

Evansová podotýká: „Je to způsob, jak lidi vzdělávat, jak jim dát přístup k informacím.“

Stávající sítě nezmizí. Budou zahrnuty do 5G spolu se zařízeními a technologiemi. Evansová předpovídá, že přenosy, jejichž nahrávání nebo odeslání trvalo sekundy, minuty nebo dokonce dny, budou po nástupu technologie 5G probíhat během milisekund.

Aicha Evansová na pódiu s vozem Tesla, o kterém mluví jako o „připojeném zařízení na kolech“.

Vytvořit způsob ukládání a správy těchto dat bude vyžadovat nemalé úsilí celého odvětví. Společnost Intel před tímto problémem neustupuje, naopak mu věnuje veškerou pozornost za využití zkušeností celé své odborné základny od počítačů přes sítě po bezdrátovou komunikaci.

„Myslíme si, že tento přechod odstartuje další kapitolu v moderní ekonomice – v pohybu budou obrovské objemy dat,“ říká Evansová.

Společnost Intel spolupracuje s výrobci vybavení a zařízení, síťovými operátory, poskytovateli služeb, akademickými institucemi a dalšími subjekty v oboru na řešení zásadních technických problémů ve všech systémech.

Často se uvádí výrok Evansové „Veškerou výpočetní techniku lze připojit.“ Připojených zařízení v našich životech přibývá – od zařízení pro fitness a automobily po robotizované výrobní závody a bankovnictví – a naše kulturní prostředí se bude měnit.

„Moje děti a jejich vnoučata budou žít v úplně jiném světě,“ tvrdí Evansová. Evansová pochybuje, že by někdy mohl být přístup k internetu úplně zdarma, ale věří, že se doba dosažení stoprocentního připojení blíží.

„Myslím si, že možnosti, které technologie 5G otevírá, zásadně změní naše životy,“ říká.

Sdílet tento článek

Související témata

Technické inovace

Přečíst další