Životní styl

Kawehi: jednočlenný orchestr

Deb Miller Landau iQ Managing Editor

Do stejného nahrávacího studia v Los Angeles, kde Frank Sinatra nahrál své hity jako My Way a New York, New York a kde The Beach Boys ztvárnili Good Vibrations a California Girls, dorazila v upnutých džínách a bílém tričku havajská jednočlenná dívčí skupina Kawehi.

Kawehi tu bude nahrávat dramatický hudební mix Beethovenovy 5. symfonie a tzv. „bongu“ (znělky) společnosti Intel – dva nejsnáze rozpoznatelné zvuky o pěti tónech na světě. Nejenže nahrává hudební skladbu pro televizní reklamu společnosti Intel, ale především ukazuje světu, jak využívá technologii k vytvoření hudebních zážitků.

 

„Začínala jsem hraním v baru pro šest lidí, kteří spíš popíjeli a sledovali fotbal, a dostala jsem se až k vyprodaným vystoupením v Evropě,“ říká 33letá Kawehi.

Když se její předělávka skladby Heart-Shaped Box od Nirvany stala v roce 2014 virálním hitem na YouTube, rozezněla se její hudba v uších posluchačů v každé metropoli i malém městečku od Floridy až po Frankfurt.

„Byl to opravdu úžasný zážitek.“

Kawehi je sólová umělkyně, která si píše, aranžuje a nahrává svoji vlastní hudbu. Na její stránce Vimeo I am Kawehi jsou k vidění videa, kde vytváří exploze nádherných zvuků. Často jen s mikrofonem, notebookem a vlastním hlasem.

Kawehi_white-dress-1024x682

„Jelikož nemám kapelu, musím si ji za sebou vytvořit,“ říká. „Takže začnu třeba s beatboxem a přidám nějaké basy. Možná přihodím i klávesy, kytaru…”

Nahráváním zvuků a jejich vrstvením v reálném čase je Kawehi schopná vytvořit bohatý zvuk několikačlenné kapely.

Do hollywoodského studia Eastwest Studios si přivezla své vybavení, aby zde dala vzniknout podobnému skupinovému hudebnímu zážitku. Stěny studia jsou pokryté křídou načmáraným graffiti a je z nich téměř cítit historie nespočtu známých skladeb. Toto místo je vybaveno koženým gaučem, obřími zrcadly a přepychovými lustry. Osvětlení je tak slabé, že by si i ta nejdrsnější rocková hvězda musela sundat sluneční brýle.

 

„Kawehi je orchestr tvořený jedinou ženou,“ říká Paul Tapp, technologický ředitel marketingové divize společnosti Intel.

„Zpravidla vrství osm stop najednou a používá několik efektů v reálném čase, jako je reverb, zpoždění nebo zkreslení, což dává procesoru pořádně zabrat,“ říká o „mozku“ jejího zařízení Apple Macbook. Prohlásil, že procesor 5. generace Intel Core je pro její produkci podstatnější než jednotlivé nástroje.

INCOH30996_Kawehi_13136-feature

Z Hollywoodu k Harmony

Kawehi se do Los Angeles přestěhovala z Havaje ve 20 letech s touhou splnit si svůj sen stát se hvězdou. Potkala svého manžela a hudebního partnera Paula Wighta a společně dřeli, aby měli na bydlení, až si jednoho řekli: „A dost!“.

„Všichni se stěhují do LA, aby se mohli živit hudbou, ale je to skutečně náročné,“ říká Kawehi. „Je tu draho a je opravdu těžké něčeho hudebně dosáhnout, protože musíte tvrdě pracovat, jen abyste měli na nájem.“

Kawehi_home-e1454434277701

Její manžel jednoho dne přišel domů s fotografiemi budovy o rozloze 465 m2, která měla náhodou pod obytným prostorem dvojité nahrávací studio. To místo bylo levnější než jejich malý byt v LA. Všechno vypadalo skvěle… až na to, že to bylo v Kansasu.

Pár se rozhodl věřit, sbalil si všechen majetek a odstěhoval se do města Lawrence ve státě Kansas.

Nahrávací studio uvedli rychle do provozu. Vydávali videa a experimentovali s hudbou a technologií. Kawehi píše a hraje, zatímco Paul vytváří videa. Společně plní obálky, rezervují data turné a připravují vystoupení.

Vydali sedm EP, všechny financované přes Kickstarter, a to včetně jejího nejnovějšího projektu s názvem Interaktiv, které shromáždilo potřebný obnos během první hodiny. Tvrdí, že je to skvělý nástroj pro kohokoli, kdo si věci dělá sám.

„Toto bych si přála dělat po zbytek života,“ říká Kawehi. „Vystupovat, nahrávat skladby a tak nějak žít tímto způsobem.“

Kawehi_live-1024x791

 

Tech’n’Roll

Když přišla společnost Intel za Kawehi s návrhem vytvořit společně nějakou hudbu, ihned se příležitosti chopila.

„Byl to pro mě nesmírně zábavný projekt, jelikož jsem mohla dělat to, co mě baví,“ říká.

Kawehi se vrtí, poskakuje a skotačí, stejně jako na živém koncertě, čímž dělá z každého nahrávání unikátní a originální zážitek.

„Vybrali jsme si Kawehi, protože je skvělým příkladem toho, jak moderní hudebníci narušují tradiční způsob hudební produkce,“ říká zaměstnanec společnosti Intel Tapp. „Do svých skladeb zcela přirozeně zahrnuje zvuky nástrojů, na které se ani nikdy nemusela učit hrát.“ Říká, že tvorba hudby na počítači vyžaduje zcela jiné dovednosti.

„U nás ve společnosti Intel samozřejmě milujeme tyto skvělé příklady toho, jak umělci testují naše technologie,“ říká.

Tapp tvrdí, že reprodukce digitální audio pracovní stanici (DAW), kterou Kawehi používá, by vyžadovala počítač s vysoce citlivým výkonem při zpracování.

„Kawehi používá Macbook, ale bylo by též možné použít zařízení 2v1 s procesorem 6. generace Intel Core a rozhraním Thunderbolt 3.“ „Nízká latence je v tomto případě nutností, jelikož systém musí být schopen zvuk zpracovávat a ihned jej přehrávat.“

Říká, že nastavení počítače by bylo možné zkopírovat pomocí předních softwarových nástrojů Ableton, Cakewalk, Cubase nebo ProTools.  Kawehi používá zvukové rozhraní Universal Audio Apollo Twin a MIDI klávesnici Novation MiniNova.

Podle Tappa používá Kawehi také zařízení Novation LaunchPad pro ovládání svých smyček.

V dnešní době jsou již počítače s hudbou neodmyslitelně spjaty,“ tvrdí Tapp. „Dnes už by bylo velmi obtížné vytvářet, nahrávat a vydávat hudbu bez počítače zapojeného někde v procesu.“

V hollywoodském studiu si Kawehi dává pauzu od nahrávání a hovoří o tom, jak jí technologie umožnila sdílet hudbu se zbytkem světa navzdory tomu, že byla „zašitá“ uprostřed USA.

„Samozřejmě jsme strávili dost času v letadlech,“ říká. Nedávno byla na turné po USA a Evropě, ale nyní si užívá pohodlí a klid domova se svým manželem a třemi psy. „Žít můžu nakonec kdekoli. Hudbu můžu dělat odkudkoli.“

Sdílet tento článek

Související témata

Životní styl

Přečíst další