Životní styl

S novým počítačem můžete dělat mnohem víc, než jste kdy čekali

Gail Hanlon Editor

 

 

Kdy se vyplatí vyměnit starý počítač za nový? Nezáleží na tom, jestli zvládá to, co na něm děláte posledních pět let, ale spíše to, zda umí totéž, co zvládají nové počítače. Současné notebooky jsou tenké a lehké, váží jako kniha (1,5 kg) a snadno se vejdou do aktovky, batůžku nebo i větší kabelky. Doma můžete zapomenout i nabíječku, protože vydrží na jedno nabití celý pracovní den: až osm hodin, podle toho, co na notebooku děláte. Mají tolik výpočetního výkonu, že vše funguje plynule bez čekání. Rychle startují a automaticky ukládají rozdělanou práci, stačí si notebook jen otevřít a zavřít jako knížku, vše se uloží, o nic nepřijdete. Jsou navíc krásné a lze je různě ohýbat, takže je můžete postavit kamkoli, třeba na kuchyňskou linku.

inspirace-konvertibilni-pocitace
S novými počítači lze různě cvičit, a můžete je tak využívat jinak, než jste byli doposud zvyklí: pomocník při vaření, sledovat na nich filmy na cestách, udělat z nich tablet, umístit kdekoli: na kolenou, udělat z nich tablet nebo je postavit jako stan na pracovní stůl či kuchyňskou linku či z nich udělat televizi.

 

VYDRŽÍ AŽ 8 HODIN NA JEDNO NABITÍ A JSOU FLEXIBILNÍ

Hlavním přínosem nových typů notebooků je jejich mobilita. Nemusíte myslet na to, kam se vejdou, tahat s sebou těžkou nabíječku a pak hledat po všech čertech zástrčku. Prostě notebook sbalíte na cestu jako knížku, po otevření se ihned zapne a během pár vteřin můžete pokračovat v práci. Zhubnutí notebooků má také pozitivní vliv na „gymnastiku“, kterou lze s nimi provádět. U některých typů si můžete vybrat až ze čtyř režimů: klasický notebook, stojánek, tablet nebo stan. Počítač se sám automaticky přizpůsobí vybrané pozici.

moznosti-2v1-pocitace
I když jsou notebooky tenké a lze s nimi různě „cvičit“, umějí toho mnohem více než několik let staré stolní počítače. Zmenšení notebooků neznamená, že je to na úkor rychlosti, úložného prostoru nebo kvality displeje.

 

BLESKURYCHLÝ START A ŽÁDNÉ ČEKÁNÍ

Otevřít notebook, zapnout a pak čekat… po několika minutách konečně naběhne systém a po dalším čekání internetový prohlížeč či jiné aplikace. Tak to je již naštěstí minulost. Stačí jednoduše zavřít notebook a on si sám uloží rozdělanou práci a pak se uspí do úsporného režimu. Po otevření můžete během pár vteřin pokračovat v práci. To není sci-fi, ale naprostá samozřejmost.

 

SKVĚLÝ SOFTWARE IHNED K NAINSTALOVÁNÍ

Nová generace počítačů s operačním systémem Windows 10 nabízí zdarma skvělé aplikace ihned k nainstalování: od přehrávání filmů, Facebooku, editace fotek, zpravodajství až po nákupy a zábavu. Stačí si jen otevřít vestavěnou aplikaci Store, kde najdete stovky kvalitních aplikací přehledně rozřazených do různých kategorií ihned ke stažení: žádné zdlouhavé hledání na internetu či pokoutní stahování z pirátských serverů.

aplikace

 

RYCHLÉ A PŘITOM PROVOZ STOJÍ JEN 100 KČ ROČNĚ

Nové procesory obstarají větší výkon, který hravě zvládne všechny běžné aplikace. Nezaskočí je ani náročnější úkony, jako třeba přehrávání videa ve vysokém rozlišení. Stačí jen kliknout na aplikaci a ta ihned naběhne. Žádné prodlevy, zasekávání, nebo dokonce pád aplikace. Přitom jsou nové počítače výrazně úspornější a spotřebují až 40krát méně energie než starší modely. Provoz úsporného notebooku vás bude ročně stát jen zhruba 100 korun.

 

POJMOU MNOHO FOTEK A VIDEÍ

Byť jsou současné disky na ukládání dat velikostí malé a úsporné, vejde se na ně mnoho gigabitů fotek, videí nebo celovečerních filmů: 250–500 GB je běžná velikost. Zatímco na starších počítačích disky různě škrundají, jsou těžké a zpomalují jejich chod, ty současné jsou pěkní sprinteři. Často obsahují i ultrarychlé SSD disky, které bleskově načítají data operačního systému a softwaru, takže nikdy na nic nemusíte čekat.
konvertibilni-notebooky

JSOU VELMI STYLOVÉ

Šedým a uniformním notebookům odzvonilo. Výrobci nabízejí plejádu barev, kterými se můžete snadno odlišit. Kromě barev lze využít i stylové polepení šasi notebooku, které vám prodejce na vybraný počítač aplikuje.

 

stylove samolepky pro laptopy

MŮŽETE MÍT DOMA TELEVIZI NA PŘÁNÍ

S novým počítačem si automaticky kupujete i skvělé multimediální zařízení. Můžete na něm přehrávat filmy a hudbu v té nejlepší kvalitě a zároveň se můžete připojit k populárním video archivům, které nabízejí filmy a seriály zdarma. Asi nejznámějším je video archiv České televize: iVysílání. Kliknutím nainstalujete aplikaci, která vám dá přístup ke stovkám filmů, seriálů, a to včetně těch nejnovějších, které jsou ve vysílání. Sport lze takto sledovat přes aplikaci ČT sport. Nové počítače zvládnou streamovat, tedy zajistit přenos obsahu na obrazovku velmi snadno díky bezdrátovým technologiím. K dispozici jsou také archivy televizí Prima, Nova a dalších, tam je však obyčejně požadován přístup k obsahu za poplatek.

 

televize1

OCHRÁNÍ CENNÁ DATA PŘED ZLODĚJI

Ještě cennější než vlastní počítač jsou data v něm uložená: fotky, videa, osobní údaje a další informace, o které byste neradi přišli. Současné počítače zlodějům život hodně ztěžují. Nejnovější operační systém Windows 10 soukromí chrání funkcí Hello, která díky kameře s technologií Intel RealSense uživatele pozná podle jeho obličeje. Vestavěná kamerka pomocí biometrie, tedy tvarů obličeje, které jsou unikátní stejně jako otisky prstů, dokáže 100 % zjistit identitu uživatele. Data navíc mohou být chráněna synchronizací s cloudovou službou OneDrive. V praxi to znamená, že cokoli si uložíte do počítače, tak se automaticky zálohuje na zabezpečené servery. Pokud se počítač rozbije, o data nepřijdete, sama se stáhnou zpět do nového počítače.

realsense - přirozenější způsob komunikace - přihlásit se pohledem

 

Pokud jste se rozhodli pro nákup nového počítače, je dobré se zamyslet nad tím, jaký se pro vás hodí. S výběrem vám pomůže technologický expert Martin Vařbuchta v článku: Jak si vybrat nový počítač. Případně se podívejte na video: Jak vypadá dokonalý notebook.

 

Sdílet tento článek

Související témata

Životní styl

Přečíst další