Zábava

SIGNAL potřetí: Staňte se součástí festivalu světla

Umělci z celého světa propůjčí mezi 15. a 18. říjnem noční Praze jedinečnou podobu a pomocí světla z ní vytvoří město žijící magickou atmosférou. Po čtyři večery opět ožijí známá místa i jindy všední zákoutí barvami a zvuky díky neotřelým nápadům. Některé instalace jen decentně doplní prostředí, jindy zase půjde o monumentální expozice, které diváky ohromí svou intenzitou. Největší popularitě se, jako každý rok, určitě bude těšit videomapping, který rozpohybuje fasády historických budov. Spojení přirozeného kouzla české metropole a hry barevných světel se zkrátka bude těžko odolávat.

Buďte součástí festivalu díky technologii Intel RealSense

Návštěvníci se každý rok mohou do obrazu festivalu aktivně zapojit prostřednictvím interaktivních instalací. Ani letošní ročník samozřejmě nebude výjimkou a půjde ještě dál. Projekt, který vzniká ve spolupráci kreativců 3dsense a společnosti Intel, představí interaktivní videomapping Faces. Pokud jste si mysleli, že role výrobce čipů končí osazením výkonných procesorů Intel do sestavy starající se o náročné výpočty, jste na omylu. „Prim tentokrát bude hrát nová technologie Intel RealSense, která dokáže mimo jiné vytvořit detailní 3D model obličeje. Díky infračervenému snímači si s tím bez problémů poradí i večer, kdy světelné podmínky nebudou optimální,“ říká Pavel Svoboda ze společnosti Intel.

„Trojrozměrné tváře návštěvníků se budou promítat přímo na stěnu Šítkovské věže u břehu Vltavy. Diváci si tak mohou pohrát i s jednotlivými cihlami a vytvářet iluzi bourání nebo třeba odkrývání cesty do útrob stavby. Bude jen na nich, jakou podívanou pro sebe i ostatní připraví,“ představuje instalaci Jan Hrdlička z 3dsense.

Více vám zatím neprozradíme. Detaily i zajímavosti ze zákulisí vám ale brzy představí sami autoři zde na iQ.

Stále silnější SIGNAL

Nebývá zvykem, aby se z kulturní události stal fenomén hned v prvním roce konání a právě SIGNAL festival je jednou z takových výjimek. Hned první rok přilákal do centra české metropole čtvrt milionu návštěvníků a to i navzdory termínu v půlce podzimu. Druhý ročník dokonce dokázal toto úctyhodné číslo téměř zdvojnásobit. A festival stále roste.

„Za poslední rok se nám podařilo překonat hranice nejen hlavního města, ale i republiky. Uspořádali jsme festival světla v Plzni a pomohli jsme připravit také první ročník rumunského Spotlight festivalu. Máme obrovskou radost, že můžeme festival posouvat dál,“ říká ředitel festivalu Martin Pošta. Uznání se pražský SIGNAL dočkal také od slavného britského deníku The Guardian, který jej zařadil mezi deset nejlepších festivalů světla v Evropě, a je hrdým členem International Lightfestival Organisation.

Na co dalšího se letos těšit?

Doslova obřím lákadlem bude monumentální instalace Sphere. Po dobu konání festivalu kvůli ní na Klárově vyroste, jak již samotný název napovídá, nafukovací kopule velikosti pětipatrového domu. Celá její vnitřní stěna bude sloužit jako promítací plátno pro strhující 360° audiovizuální show francouzského umělce Joanieho Lemerciera.

Další velkolepé dílo vzejde z dílny americké umělkyně Janet Echelman proslavené zejména tvorbou pestrobarevných sítí reagujících na vlivy okolí v městském vzdušném prostoru. Sedmdesátimetrová instalace se bude vznášet nad hlavami diváků, kteří budou moci obdivovat nevšední světelnou hru měnících se kontrastních barev.

Chybět nebudou, kromě 3dsense, ani další čeští umělci. Například masivní kovový válec „Ocelot“ od matadora českého sochařství Čestmíra Sušky oživí pohyblivé světlo mladého designéra Petra Puflera, který jeho prostřednictvím rozehraje stínohru na Ovocném trhu.

Signal15_3
Zdroj: SIGNAL FESTIVAL

Festival samozřejmě letos nevynechá oblíbené lokality z předešlých ročníků a rozzáří Petřínskou rozhlednu nebo již tradičně kostel sv. Ludmily na náměstí Míru. Pro větší pohodlí návštěvníků je letos také naplánována přehledná jednosměrná trasa. V centru města opět vznikne několik Light Pointů, tedy stánků, kde bude možné zakoupit občerstvení, upomínkové předměty festivalu a dvojjazyčného průvodce.

Sdílet tento článek

Související témata

Zábava

Přečíst další