Zábava

Skvělé technologické projekty od umělců nominovaných na ceny Grammy 2016

Kristin Houser Writer & Editor, LA Music Blog

Loňské ceny Grammy vyvolaly poprask na Internetu: 20,9 milionu tweetů, 45 milionů interakcí na Facebooku, 1,7 milionu využití služby Shazam. Diváci sledující předávání cen Grammy jsou očividně připojeni k technologiím, ale nejsou sami.

Někteří umělci nominovaní na ceny Grammy 2016 posouvají hranice hudby a technologií svými futuristickými kostýmy, špičkovými živými vystoupeními a technickými partnerstvími, která vytváří nové spojení mezi umělci a jejich fanoušky.

„Technologie zvedly stavidla kreativity a s tím přišly nekonečné možnosti,“ řekl John King (alias Timeboy), audiovizuální umělec, který se podílel na vytvoření supermoderní scény pro zpěváka Flying Lotus nominovaného na Grammy.

FlyLo není jediný, kdo posouvá hranice. Umělci nominovaní na ceny Grammy 2016, od Skrillexe po Lady Gaga, nevídanými způsoby spojují technologie a hudbu nejen v rámci předávání cen Grammy.

Slavnostní vyhlášení 58. ročníku cen Grammy proběhne 15. února. My vám představujeme pět nominovaných umělců, kteří ovlivňují hudební svět pomocí technologií.

Flying Lotus
Nominován v kategorii: Nejlepší taneční nahrávka

Experimentální hip-hopový umělec Flying Lotus si vysloužil nominaci na cenu Grammy za skladbu „Never Catch Me“ z alba You’re Dead z roku 2014. Fanoušci, kteří navštívili jeho turné k této desce, byli ohromeni supermoderní vizuální podívanou z dílny Kinga a dalšího audiovizuálního umělce Davida Wexlera (alias Strangeloop).

Vykreslovací hyperkostka

Srdcem vystoupení byl systém Layer³. Říká se mu také hyperkostka a jedná se o složitou, projekčně mapovanou, 3D video konstrukci, kterou King a Wexler vytvořili pomocí kombinace materiálů a povrchů.

FlyLo vystupoval během koncertu za hyperkostkou. Konstrukce promítala pole tvarů, světla a pohybu, což futuristicky znějící hudbě Flying Lotuse dodalo stejně moderní vizuální styl.

Hypercube-stage-plot

Systém Layer³ se stal u fanoušků okamžitě hitem.

„Promítnutí první sady vizuálního obsahu na konstrukci hyperkostky vyvolalo v davu ohlušující bouřlivou reakci,“ řekl King. „V té chvíli jsem věděl, že máme opravdu unikátní a strhující vizuální show.“

Lady Gaga
Nominovaná v kategorii: Nejlepší píseň napsaná pro vizuální média

Lady Gaga využívala svět technologií už dlouho předtím, než napsala a nahrála skladbu „Til It Happens To You“ k dokumentárnímu filmu The Hunting Ground, která byla nominována na cenu Grammy i Oscara.

Osobní kreativní tým popového idolu Haus of Gaga založil v roce 2012 divizi TechHaus, technologické výzkumné oddělení, které od té doby vyvinulo pro Gagu řadu módních technologií včetně prvních „létajících šatů“ na světě.

Baterií poháněné šaty Volantis byly poprvé představeny na utajené akci v New Yorku a důmyslný design „hexakoptéry“ potvrdil, že je Lady Gaga inovátorka.

Letos tým Haus of Gaga spojil síly se společností Intel.

„Společnost Intel nabídla týmu Haus of Gaga spolupráci na projektu, který bude prostřednictvím kreativity na nejvyšší úrovni předvádět technologie,“ uvedla Gaga. „Partnerství vyvrcholí průkopnickou inspirativní spoluprací, která světu připomene původ inovací.“

Skrillex
Nominován v kategoriích: Nejlepší taneční nahrávka, Nejlepší taneční/elektronické album

Skrillex využívá různá partnerství pravidelně, obě nominace v roce 2016 si vysloužil jako jedna polovina seskupení Jack Ü, v kterém spolupracuje s producentem Diplem. Známý DJ/producent loni také spojil síly se společností Google a společně vytvořili technologicky vyspělá pouzdra na telefony.

Tato pouzdra z limitované edice se připojila přímo k telefonu se systémem Android a jejich součástí byla unikátní živá tapeta, která byla během dne aktualizována snímky Země zachycenými ze speciální balónové družice. V noci tapeta zobrazovala mapy souhvězdí viditelných z polohy uživatele.

„Mám rád vesmír. Zajímají mě nejen mimozemské civilizace, ale velmi rád se dívám na fotografie z vesmíru a na dokumenty o vesmíru,“ prozradil Skrillex v rozhovoru pro časopis Vice.

Pouzdra poskytovala uživatelům také VIP přístup ke Skrillexově obsahu, včetně alba se skladbami umělců z producentova vlastního vydavatelství OWSLA. Nastavitelné tlačítko rychlé volby na zadní straně jde propojit s oblíbenou funkcí, což umožňovalo přístup jedním kliknutím k fotoaparátu, oblíbené aplikaci nebo nejnavštěvovanější webové stránce. (Třeba Skrillex.com?)

Taylor Swift
Nominovaná v kategoriích: Nahrávka roku, Album roku, Píseň roku, Nejlepší sólový popový výkon, Nejlepší popový skupinový výkon, Nejlepší popové vokální album, Nejlepší videoklip

Hudební svět jednoznačně miluje písničkářku Taylor Swift, kterou ocenil sedmi nominacemi na ceny Grammy 2016. A díky jejímu záviděníhodnému, často napodobovanému stylu to platí také o světě módy.

Ovšem když Swift zrovna neskládá hudbu nebo nenavrhuje svou vlastní módní kolekci, často komunikuje s fanoušky prostřednictvím technologií a rozšiřuje již tak úctyhodné zástupy příznivců.

S fanoušky komunikuje prostřednictvím sociálních sítí, na živých vystoupeních využívá interaktivní technologie – například blikající náramky, které mění barvu podle toho, co se odehrává na pódiu – a na svém blogu sdílí své názory na taková ožehavá témata, jako je streamování hudby. Server Entrepreneur.com písničkářku označil za „nejvlivnějšího člověka v oblasti technologií“.

Manus-X-Machina-poster

Díky této kombinaci přehledu o technologiích a módního vkusu byla Swift přirozenou volbou pro spolupředsednickou roli na letošní akci Met Gala pořádané společností Apple, která zahájí jarní výstavu na téma technologií, pořádanou Kostýmovým institutem Metropolitního muzea. Nese název manus x machina: móda ve věku technologií.

Výstava se snaží ukázat, jaký vliv mají technologie na módu. Některé vystavované kusy byly vyrobeny pomocí 3D tisku, laserového řezání, tepelného tvarování, počítačového modelování, pletení na okrouhlém pletacím stroji, ultrazvukového svařování a lepení a laminování.

„Móda a technologie jsou nerozlučně propojené, dnes ještě více než kdykoli předtím,“ uvedl Thomas P. Campbell, ředitel a výkonný předseda Metropolitního muzea, v tiskové zprávě oznamující téma výstavy. „Proto je příhodné zaměřit se na role, jaké v tvůrčím procesu hraje ruční a strojová výroba.“

Zda Swift přidá do své sbírky nové ceny Grammy, to se fanoušci dozvědí 15. února. Na to, co si na sebe vezme na akci Met Gala, si budou muset počkat do 2. května.

The Chemical Brothers
Nominováni v kategoriích: Nejlepší taneční nahrávka, Nejlepší taneční/elektronické album

DJ/producenti The Chemical Brothers získali během své více než dvacetileté kariéry čtyři ceny Grammy. Díky albu Born In The Echoes z roku 2015 jsou letos ve hře o dvě sošky, jednu za Nejlepší taneční/elektronické album a jednu za skladbu „Go“ (Nejlepší taneční nahrávka) ze stejného alba.

Režisér Adam Smith a režisér/výtvarník Marcus Lyall pro turné k nové desce kompletně předělali živá vystoupení britského dua. Vytvořili supermoderní vizuální instalace, které během živých koncertů kombinují projekce světla a videa zobrazované za skupinou The Chemical Brothers.

Mezi nejzajímavější nové vizuální prvky turné 2015 Born In The Echoes patřil kousek vytvořený pomocí technologie snímání pohybu pro skladbu „Galvanize“, která dvojici vynesla Grammy v roce 2006.

Smith a Lyall simulovali vystoupení tanečníka uvězněného za paprsky světla. Tanečníka Akrama Khana nasnímali v obleku pro snímání pohybu v ateliérech Imaginarium Studios Andyho Serkise.

„Okamžik, kdy během živého vystoupení začne postava na obrazovce reagovat na světla, byl velmi působivý a přesně takový jsme si jej představovali,“ řekl o hotovém produktu Smith.

Video ke skladbě „Galvanize“ je považováno za další krok kupředu ve světě koncertních vizuálních prvků. Na pódium přineslo velkolepou kinematografickou produkci a upevnilo pozici technických inovátorů, kterou The Chemical Brothers ve světě hudby a umění zastávají.
Poznámka šéfredaktora: Společnosti Intel a The Recording Academy na veletrhu CES 2016 oznámily víceleté partnerství v rámci programu „Next Generation of GRAMMY Moments“ (Nová generace momentů cen GRAMMY). Tento program zahájí vystoupení Lady Gaga na vyhlášení cen GRAMMY 2016, které bude poctou zesnulému Davidovi Bowiemu. Přímý přenos bude 15. února 2016 vysílat stanice CBS v následujících časech: 8 ET/7 CT/5 PT. Další informace naleznete na adrese intel.com/music.

Sdílet tento článek

Související témata

Zábava

Přečíst další