Technické inovace

Vytvoření bezdrátové sítě 5G – sítě budoucnosti, která zvládne cokoli

Ken Kaplan Executive Editor, iQ by Intel

Přerušený hovor nebo nekvalitní připojení k internetu na smartphonu dokáže kdekoho rozčílit, ale špatné bezdrátové připojení k autonomnímu vozidlu jej může poslat dolů z útesu.

Éra „internetu osobnosti“ a „internetu věcí“ nabývá čím dál jasnější obraz s tím, jak se světoví lídři na poli technologií předhánějí v závodě o vytvoření bezdrátových sítí 5G, které by měly být k dispozici pro širokou veřejnost v roce 2020.

Spolehlivé internetové připojení je nezbytné v čím dál více oblastech života. Podle zprávy 10 Hot Consumer Trends 2016 (10 nejžhavějších spotřebitelských trendů v roce 2016) provedené společností Ericsson’s ConsumerLab se pro lidské domovy stalo tak nepostradatelné, jako vodovodní potrubí nebo elektrické rozvody.

Jejich zpráva ukazuje, že 55 % uživatelů smartphonů věří, že během pěti let budou jejich domy vybaveny zabudovanými snímači, které budou hlídat chyby ve stavbě, tvorbu plísní nebo vlhkosti, únik vody, požáry a problémy s elektřinou.

Jelikož čím dál více lidí používá internet k automatické a vzdálené správě vytápění, sledování domácích mazlíčků přes webkamery, pilotování osobních dronů nebo rozšiřování reality díky digitálním zážitkům, mohl by se tento digitální svět rázem sesypat jako domeček z karet, pokud na to vše nebudou bezdrátové sítě na světě stačit.

Podle Aichy Evansové, viceprezidentky skupiny pro komunikace a zařízení společnosti Intel, není ani nejrychlejší a nejpokročilejší síť 4G dostatečně výkonná, aby si poradila s bezdrátovými proudy dat, která jsou zároveň sdílena lidmi, zařízeními a stroji.

Do roku 2020 bude na síti 50 miliard entit – lidí, zařízení a strojů – a to bude teprve začátek,“ uvádí Aicha Evansová.

Aicha Evansová, viceprezidentka skupiny pro komunikace a zařízení společnosti Intel na světovém mobilním kongresu 2016

Aby měl digitální svět nějakou naději, snaží se Aicha Evansová zajistit, aby bezdrátové sítě budoucnosti byly inteligentnější, efektivnější a výkonnější než dnešní nejvýkonnější sítě 4G.

Za tímto účelem pracuje na vývoji nových výpočetních a komunikačních inovací, které využívají stávající mobilní sítě a bezdrátové technologie, jako jsou 3G, 4G a Wi-Fi a zvyšují přenosovou rychlost dat až na 10 gigabitů za sekundu.

„Sítě 5G budou zhruba 66krát rychlejší než 4G,“ napsal Stephen Shankland ze společnosti CNET. Věří, že to pomůže autonomním vozidlům dělat rychlá rozhodnutí, videohovory budou realističtější a města budou monitorovat dopravní situaci, míru znečištění a potřebu parkovacích míst v reálném čase.

Podle Evansové jsou sítě 5G třetí digitální revolucí.

„Když se bavíme o sítích 5G, musíme je chápat v kontextu evoluce sítí od 2G pro hlas, 3G pro data a 4G pro explozi dat a streamování videí,“ říká.

Je nezbytné vytvořit sítě 5G kvůli požadavkům lidí a věcí v budoucnosti. Budou muset zvládat 7 miliard nebo více lidí a téměř pětkrát tolik strojů komunikujících v jeden moment prostřednictvím neviditelné technologie, která létá vzduchem, kolem překážek a dovnitř budov.

Budou muset být schopné lidem poskytnout kontrolu nad širokým spektrem mediálních zážitků, jako je výběr konkrétního úhlu kamery při sportovních událostech. Budou také muset zajistit fungování internetu věcí, umožnit autonomním automobilům, chytrým domácím přístrojům a výrobním strojům komunikaci a fungování s žádným nebo minimálním přispěním lidí.

„Když se zamyslíte nad tím, že jsou stroje připojené k síti kvůli použití v průmyslu, zábavě a v chytrých městech, bude tato síť muset být daleko efektivnější, bude muset lépe zvládat připojení a chytře vybírat nejlepší cestu pro jednotlivé případy použití,“ říká Aicha Evansová.

V současnosti funguje většina bezdrátové komunikace s přenosy v jednoduchém režimu. Například hlasový příkaz pro smartphone získá výsledek vyhledaný na internetu nebo telefonní hovor zahájí dvousměrnou komunikaci.

S technologií 5G bude bezdrátová komunikace interaktivní, dynamická a provázaná díky vstupování a vystupování z existujících sítí a přizpůsobí se tak, aby zaručila nejlepší podmínky pro každé zařízení.

Věci, jejichž nahrávání nebo odeslání dnes trvá sekundy, minuty nebo dokonce dny, budou podle Aichy Evansové po nástupu technologie 5G probíhat během milisekund.

„Myslíme si, že tento přechod odstartuje další kapitolu v moderní ekonomice – v pohybu budou obrovské objemy dat,“ říká.

Technologie 5G může zajistit efektivní, přesné zemědělství na obrovských plochách, sledovat půjčená auta či kola uvnitř nebo v okolí měst a přinést virtuální a rozšířenou realitu do obchodů, muzeí a zábavních parků.

V článku How 5G Will Push a Supercharged Network to Your Phone, Home and Car (Jak dostane technologie 5G supervýkonnou síť do vašeho telefonu, domu či auta) Shankland poukázal na to, jak již termostaty Nest společnosti Google a detektory kouře připojené k síti vytvářejí chytřejší domy.

Podle Shanklanda vyvíjejí výrobci automobilů připojená vozidla, která se sama řídí. Data shromážděná ze sportovních nositelných technologií budou lidem pomáhat se zdravým životním stylem tím, že je upozorní na nebezpečí infarktů a mrtvic. Říká také, že se města jako Barcelona stávají chytřejšími díky použití snímačů k měření všeho možného od dopravy a parkování až po znečištění, tlak vody a počasí.

Aby bylo zaručeno spolehlivé a bleskově rychlé fungování těchto rostoucích trendů, je podle Evansové třeba uplatnit holistický přístup a spolupracovat s provozovateli sítí, vládami a regulačními skupinami, aby byla technologie 5G připravena.

„Hlavní jsou zařízení, samotné sítě a infrastruktura, která síť ovládá,“ říká. „A také datová centra, servery, analýzy a především představa, že se tohle vše spojí a učiní nejlepší možné rozhodnutí pro co nejlepší využití sítě, ze kterého vzejde nejlepší možný výsledek pro uživatele.“

Aby se tohle vše podařilo, „bude třeba, aby různé subjekty navázaly spolupráci,“ nechala se slyšet pro deník The Wall Street Journal.

Všem, kteří pochybují o nezbytnosti nové sítě, Aicha Evansová navrhuje, aby se podívali na dnešní teenagery, které nazývá superuživateli nejrůznějších zařízení, jako jsou Amazon Echo, tablety, smartphony, laptopy, připojené televizory a kamery GoPro. Dokonce létají s drony a pořizují videa v rozlišení 4K, která by jednoho dne mohla být bezdrátově streamována z oblohy rovnou do smartphonů a tabletů.

„Teenageři chápou, co naší dnešní síti chybí,“ říká. „A chtějí, abychom to napravili. My tu síť vytvoříme tak, aby ji mohl využívat každý.“

Zjistěte více informací o technologii 5G na světovém mobilním kongresu 2016.

Sdílet tento článek

Související témata

Technické inovace

Přečíst další